Honnan jött ez az egész WordPress őrület?
A WordPress 2003-ban jött létre és az elején tényleg csak egy blogmotor volt. Nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy bárki ingyen használhatja, módosíthatja. Ez, meg a mögötte felsorakozó elképesztő közösség lett a sikerének egyik kulcsa. Villámgyorsan fejlődött, és hamar túlnőtt a blogoláson, egy teljes értékű tartalomkezelő rendszerré (CMS) válva.
Tévhit #1: A WordPress csak blogokhoz jó, komoly oldalra alkalmatlan.
Ez a legmakacsabb tévhit, amit főleg azok hangoztatnak, akik talán évek óta nem láttak modern WordPress oldalt. Lehet vele építeni:
- Egyszerű céges bemutatkozó oldalakat (nyilván).
- Komplex, több száz aloldalas vállalati portálokat.
- Nagy forgalmú hírportálokat és magazinokat (meglepődnél, hány ismert oldal fut WP alatt).
- Webáruházakat – a WooCommerce bővítmény gyakorlatilag iparági standard lett, kisebb nagyobb webshopok ezrei használják. Nézd meg a weboldal árakról szóló cikkemet, ott is említem a WooCommerce-t mint opciót.
- Tagsági oldalakat, online kurzusokat, közösségi platformokat (megfelelő bővítményekkel).
- Foglalási rendszereket (éttermeknek, szállásoknak, szolgáltatóknak).
A határ szinte csak a képzelet. És persze a fejlesztő tudása. 😃
Tévhit #2: A WordPress nem biztonságos!
A WordPress népszerűsége miatt a hackerek kedvelt célpontja, ez tény. De ez olyan, mintha azt mondanánk, a Windows veszélyes, mert arra írják a legtöbb vírust. A biztonsági rések túlnyomó többsége nem a WordPress core-ból fakad, hanem:
- Elhanyagolt frissítések: Nem frissítik a WP core-t, a témákat, a bővítményeket. Ez a leggyakoribb hiba!
- Gagyi vagy elavult bővítmények/témák: Rengeteg ingyenes és fizetős kiegészítő van, de nem mindegyik minőségi. Egy rosszul megírt plugin vagy kalóz sablon (nulled) maga a nyitott kapu.
- Gyenge jelszavak és felhasználókezelés: Az admin / password123 kombináció nem a WP hibája...
- Nem megfelelő tárhely: Egy olcsó, rosszul konfigurált osztott tárhely önmagában is kockázatot jelenthet.
Egy rendszeresen és szakszerűen karbantartott, biztonsági bővítményekkel (pl. Wordfence, Sucuri) védett, minőségi komponensekből épített, jó tárhelyen lévő WordPress oldal lehet biztonságos. Ez felelősség és odafigyelés kérdése, nem a rendszer alapvető hibája.
Tévhit #3: A WordPress lassú.
Egy rosszul összerakott WordPress oldal TÉNYLEG lehet csigalassú. De itt ismét a hogyan-on van a hangsúly, nem pedig a min.
- Túl sok bővítmény: Főleg, ha rosszul vannak megírva vagy feleslegesek. Minden plugin növeli a betöltési időt.
- Rosszul optimalizált téma: Egy csili vili, de kódszinten borzalmas téma nagyon be tudja lassítani az oldalt.
- Nagy, optimalizálatlan képek: Ez platformfüggetlen hiba, de WP alatt könnyű beleesni. (Itt jegyzem meg, a WebP formátum sokat segíthet!)
- Gyenge tárhely: Az olcsó osztott tárhely itt is szűk keresztmetszet lehet.
- Gyorsítótárazás hiánya: Caching nélkül minden látogatónak újra kell generálni az oldalt.
Egy profin optimalizált WordPress oldal, jó tárhelyen, megfelelő caching beállításokkal és odafigyeléssel lehet villámgyors. A PageSpeed Insights alapján tudod optimalizálni a weboldalad részeit.
Tévhit #4: WordPress-szel dolgozni nem igazi fejlesztés, csak összekattintgatás.
Ezzel szoktak dobálózni azok a fejlesztők, akik nulláról, valamilyen keretrendszerben (vagy anélkül) építkeznek. És igen, van egy szint, ahol a WordPress használata tényleg csak témaválasztásból és plugin telepítésből áll. De ez csak a jéghegy csúcsa.
Nagy különbség van aközött, hogy valaki:
- Feltelepít egy ingyenes témát és random 20 plugint, majd csodálkozik, hogy lassú és bugos az oldal.
VAGY
- Választ egy jó minőségű (akár prémium) témát, és azt testreszabja, ésszel használva a bővítményeket.
- Fog egy alap (starter) témát vagy egy keretrendszert (pl. Genesis), és arra egyedi témát fejleszt PHP, HTML, CSS, JavaScript tudással.
- Egyedi bővítményeket fejleszt, mert a meglévők nem tudják pontosan azt, amire szükség van, vagy mert optimalizálni akar.
- Mélyen integrálja a WordPress-t külső rendszerekkel (CRM, ERP, API-k).
Egy profi WordPress fejlesztő nem csak kattintgat, hanem ért a PHP-hez, az adatbázisokhoz, a frontend technológiákhoz, a szerveroldali működéshez és a biztonsághoz is. Lehet WP oldalt összekattintgatni, de lehet vele igazán magas szintű, egyedi megoldásokat is létrehozni. Ez nem vagy vagy.
A WordPress Ökoszisztéma
És itt jön a képbe az, ami a WordPress-t igazán naggyá tette: a gigantikus ökoszisztéma. Ez egy komplett iparággá nőtte ki magát!
- Témák: Több tízezer ingyenes és fizetős téma létezik, az egyszerű blog skinektől a komplex, mindenre IS jó (vagy annak mondott) multifunkciós témákig.
- Bővítmények (Pluginok): Itt még nagyobb a választék. Gyakorlatilag mindenre van plugin. Néhány népszerű és szinte megkerülhetetlen példa:
- WooCommerce: A webáruház motor.
- Yoast SEO / Rank Math: Keresőoptimalizálási programok.
- Contact Form 7 / WPForms / Gravity Forms: Kapcsolati űrlapok készítéséhez.
- Elementor / Divi / Beaver Builder: Ún. page builderek, vizuális oldalszerkesztők (erről mindjárt bővebben).
- WP Super Cache / W3 Total Cache / WP Rocket: Gyorsítótárazáshoz.
- Wordfence / Sucuri Security: Biztonsági megoldások.
- UpdraftPlus / BackupBuddy: Mentések készítéséhez.
- Fejlesztők és Ügynökségek: Rengeteg szakember és cég szakosodott WordPressre.
- Tárhelyszolgáltatók: Vannak kifejezetten WordPressre optimalizált (managed) hosting csomagok.
- Oktatás, közösség: Blogok, fórumok, tanfolyamok tömkelege érhető el.
Ez az ökoszisztéma egyszerre áldás és átok. Áldás, mert rengeteg kész megoldás van. Átok, mert könnyű elveszni, és nehéz kiszűrni a minőségi, megbízható elemeket a gagyiból.
A Page Builder Dilemma (Divi, Elementor és társai)
Külön bekezdést érdemelnek a vizuális oldalszerkesztők, mint a Divi vagy az Elementor. Ezek lehetővé teszik, hogy kódolás nélkül, fogd és vidd módszerrel lehessen látványos oldalakat összerakni. Sokan istenítik, sokan pedig ki nem állhatják őket.
Az én véleményem? Van helyük a piacon. Egy egyszerűbb céges oldalhoz, ahol a megrendelőnek fontos, hogy később ő is könnyen bele tudjon nyúlni a tartalomba és a kinézetbe, jó kompromisszum lehetnek. Vannak Divi specialisták, akik csak ezzel dolgoznak. Az már más kérdés, hogy ez azért van, mert annyira zseniálisan értenek a Divihez... vagy mert a tudásuk nagyjából a Divi-ben ki is merül, de ezt legalább profin csinálják.
Viszont! Komoly hátrányaik is vannak:
- Teljesítmény: Hajlamosak rengeteg felesleges kódot (HTML, CSS, JS) generálni, ami lassíthatja az oldalt. Optimalizálásuk külön művészet.
- Lock in effektus: Ha egyszer elkezdesz egy page builderrel dolgozni, nehézkes (sőt, néha lehetetlen) később váltani anélkül, hogy az egész oldalt újra kéne építeni. A tartalom és a dizájn szorosan összefonódik a builderrel.
- Korlátozott testreszabhatóság: Bár rugalmasak, mindig lesznek olyan egyedi igények, amiket nehéz vagy lehetetlen velük megvalósítani kompromisszumok vagy extra kódolás nélkül.
- Néha instabilak: Frissítések után előfordulhatnak kompatibilitási problémák.
Személy szerint jobban szeretem azokat a megoldásokat, ahol a tartalom és a dizájn tisztábban elválik de elismerem, hogy bizonyos projekteknél a page buildereknek is megvan a létjogosultságuk.